Information about Reel-cylinder Mowers

 • Vretenová kosačka využíva princíp kosenia už skoro 200 rokov bez prevratných konštrukčných zmien. Tech- nické riešenie kosačky a jej výkonové parametre ju radia medzi vysoko špecializované jednoúčelové stroje, určené na kosenie udržiavaných trávnikov, t.j. hlavne futbalové, golfové, kriketové ihriská, tenisové kurty, parkové a plážové trávnaté oddychové plochy a pod.
 • Vretenová kosačka steblá nekosí, ale strihá. Vreteno sa otáča okolo horizontálnej osi. Steblo sa dostane medzi ostrie noža špirálovito stočeného po obvode vretena a spodný nôž (protinôž), ktorý je umiestený pod vretenom. Výška prednej hrany (čepele) spodného noža od zeme udáva výšku strihu. Nože na vretene sú v definovaných rozostupoch a pod optimálnym uhlom. Množstvo nožov na vretene limituje výšku koseného trávnika resp. interval kosenia (2 – 3 x týždenne), a je daný intenzitou rastu trávy.

 • Akú vysokú trávu môžem s vretenovou kosačkou kosiť?

 • Záleží na počte nožov. Základné 5 alebo 6 nožové vreteno zvládne až 8-10 cm vysokú trávu. Takýto vyšší trávnik však už nebude pokosený tak precízne, v tom prípade je potrebné kosiť trávu viackrát za sebou. Vretenová kosačka dosahuje najlepšie výsledky na nízkych trávnikoch. 
  Vretenová kosačka rady KVS zabezpečí výšku strihu trávy podľa nastavenia v rozsahu 20 – 70 mm.
  Strih o protiostrie je rez s oporou, vďaka tomu je miesto strihu stebla krátke a hladké. Rýchlo sa zatiahne.
  Na golfových a futbalových trávnikoch, kde používajú vretenové kosačky, sú tieto trávniky zelenšie, hustejšie, zdravšie, nižšie a šetria sa náklady na postrekovanie. Starostlivosť o trávnik však vyžaduje aj ďalšie činnosti nie len kosenie. Medzi ne patrí zavlažovanie, hnojenie, prečesávania atď.

 • Ako často kosiť trávnik vretenovou kosačkou?

 • Strihajte trávu tak často, aký vysoký trávnik chcete mať. 
  6 mm, koste denne vretenovou kosačkou  (tráva pred kosením cca  9 mm)
  10 mm, koste 3x týždenne  (tráva pred kosením cca 15 mm) 
  20 mm, koste 2x týždenne  (tráva pred kosením cca 30 mm)
 • Presný termín neexistuje. Mali by ste však mať na mysli, že trávne steblá by sa nemali skracovať o viac ako jednu tretinu ich dĺžky. (Prvé stupne prehľadu výšky trávnika je možné zabezpečiť aj vretenovými kosačkami  typovej rady EDWARD, ktoré tiež vyrába firma JAMP pre menšie plochy.)

 • Rozdiel medzi vretenovou a rotačnou kosačkou?

 • Rozdiel medzi kosačkou rotačnou a vretenovou je rovnako výrazný, ako medzi nožom a nožnicami. Podobne veľký je rozdiel aj v čistote rezu medzi rotačnými a vretenovým kosačkami. Tráva zrezaná vretenovou kosačkou je zdravšia, hustejšia, zelenšia a nemá po kosení tendenciu hnednúť.
 • Firma JAMP Ilava – v súčasnosti ponúka v typovej rade KVS vretenové kosačky v traktorovom prevedení, (operátor pohodlne sedí), ktoré majú šírku záberu 1 000 mm, 1 600mm a 1 800 mm. Tieto kosačky s benzínovým motorom Briggs&Stratton sú vybavené automatickým sytičom, ktorý odstraňuje problémy so štartovaním. Komfort obsluhy zvyšuje elektrický štartér, prestaviteľné sedadlo, primeraný objem palivovej nádrže, ako aj mazanie motora s dlhým intervalom výmeny oleja.
 • Konštrukčný vývoj vretenových kosačiek je zameraný na zvyšovanie technických a ekonomických parametrov, užívateľského komfortu obsluhy, znižovanie výrobných a prevádzkových nákladov, ochranu a bezpečnosť.
 • Všetky vretenové kosačky KVS majú vlastný pojazd s reguláciou rýchlosti. Vretenové kosačky pre väčšie šírky záberu majú tri samostatne uchytené kosiace vretená, ktoré zabezpečujú primerané kopírovanie terénu. Zberné koše sú samozrejmou súčasťou základného vybavenia kosačiek KVS. Tým, že sú umiestnené na konzoly pred vretenami, má obsluha navyše aj stálu vizuálnu kontrolu naplnenosti košov.
 • Výkon motora - na rozdiel od rotačnej technológie strihu, kedy žací nôž, aby trávne steblo odsekol, musia pracovať vo vysokých otáčkach a prekonávať vysoký odpor koseného povrchu, je úplne postačujúci, pretože vretenové kosačky pracujú v nižších otáčkach, keďže trávu nesekají, ale strihajú o protinôž. Nižšie otáčky vedú aj k menšej spotrebe benzínu, čo sa pozitívne prejavuje v nákladoch na kosenie. Vretenovky majú aj výrazne tichší chod.
 • Pri vyprázdňovaní košov nie je potrebné vypínať motor. Pohon kosiacich vretien možno samozrejme vypnúť a tiež regulovať ich otáčky. U modelov KVS možno vďaka tomu pojazd kosačky s vypnutým kosiacim vretenom využiť aj k jednoduchej doprave stroja z miesta na miesto. Rýchlosť pojazdu je tiež ľahko regulovateľná. Pozor - pri akejkoľvek manipulácii v priestore kosiaceho vretena však motor nesmie bežať. Obsluha musí absolvovať predpísané školenie k obsluhe a údržbe. Samozrejmosťou je používanie ochranných pracovných pomôcok a dodržiavanie bezpečnostných predpisov.

 • Čo robiť, aby som nový stroj sprevádzkoval? Má návod?

 • Je to veľmi jednoduché. Stroje KVS od firmy JAMP Ilava nie je potreba zostavovať. Stačí len nastaviť výšku kosiacich vretien, nasadiť koše a doliať prevádzkové kvapaliny - olej a benzín. Návod je súčasťou každého stroja.
 • Pravidelné čistenie a údržba vretien výrazne predĺžujú životnosť zariadenia i celého stroja. Kosačka v dobrej kondícii vykonává kvalitnú prácu.

 • Nízka frekvencia brúsenia vretiena kosačky – 1x za rok
  Vďaka výbornému kopírovaniu terénu a technickému riešeniu vretenového zariadenia nedochádza k otupovaniu nožov o kamene či drny. Výrazne pozitívne tento problém firma JAMP vyriešila použitím vysokolegovaných oteruvzdorných materiálov na nože vretena. Keď je trávnik čistý (bez predmetov – kamene, konáry), stačí brúsiť vreteno vždy po sezóne.
 • Cena nabrúsenia vretena je mizivá v porovnání s kvalitou strihu, ktorú dosahuje a je nižšia, ako keď necháte 4x za rok nabrúsiť nôž rotačnej kosačky.
 • Ľahké nastavenie vretena kosačky pomocou nastavovacích skrutiek to zvládne každý.
  Opravy kosačiek firma JAMP Ilava zabezpečuje na základe telefonického dohovoru aj výmenným spôsobom do 24 hod.

 • Existuje servis a brúsenie vretien? Ak často mám stroj dávať do servisu a brúsiť vreteno?

 • Autorizovaný servis je vykonávaný vo výrobnom závode firmy JAMP. Aktuálny kontakt na náš servis nájdete tu. Väčšina dielov je skladom, ostatné sú na dodanie do 48 hodín. Servis vykonáva všetky opravy vrátane nastavovania, posezónnych kontrol a samozrejme aj brúsenie kosiacich vretien. Aby vaša kosačka KVS fungovala dlhé roky, odporúčame ju nechať aspoň raz ročne prezrieť a preskúmať jej fungovanie v autorizovanom servise JAMP Ilava. Rovnako tak je potrebné nechať aspoň raz ročne nabrúsiť nože vretena vášho stroja, aby strih stebiel trávy bol stále čistý a rovný. Pre viac informácií a ďalšie otázky nás neváhajte kontaktovať na tel: +421 42 4464 290 alebo na e -maile:servis@jamp.sk.

 • (Ne)výhody vretenových kosačiek

 • Vyššie obstarávacie náklady kosačky
  Nie, vo vzťahu k šírke záberu a kvalite práce, sú obstarávacie náklady výrazne nižšie ako u konkurencie.
 • Náročná údržba – vyžaduje presné nastavenie vretena
  NIE, prevádzkové nastavenie vretena kosačky je asi tak zložité ako naladiť rádio.
 • Horší zber pokosanej trávy
  NIE
  , od britu do koša je mnohom menšia vzdialenosť ako u rotačnej kosačky. Naviac nemôže dôjsť k upchaniu priechodu do koša, pretože žacie vreteno "vyhadzuje" trávu po celej svojej šírke.
 • Len malé zbieracie koše – časté vyprázdňovanie
  NIE, koše sú rovnako velké či väčšie ako u rotačnej kosačky. Keď kosíme vo správnej frekvencii (čo platí nielen u vretenových kosačiek), tak nakosíme minimálne hmoty, ktorá sa ľahko zoberie do koša.
 • Nutné prevádzať kosenie pravidelne – nenechať trávnik prerastať
  ÁNO, ale jedine tak dosiahneme anglický trávnik. Vretenová kosačka nie je skutočne na trávnik, ktorý chceme kosiť raz za mesiac.
 • Pri kosení je nutné dbať na dobrú údržbu stroja
  ÁNO, keď nám na niečom záleží, musíme sa o to náležite starať. To platí všade, nie len u vretenových kosačiek. Samo sa nič neurobí. Kosačka rady KVS nevyžaduje údržbu je navrhnutá bez mazníc, sú použité samomazné ložiská na celú životnosť stroja.
 • Zlé kosenie za mokra, robia sa hrudy, prípadne vreteno nekosí
  NIE, nie je spôsobené mokrom, ale zlým nastavením vretena kosačky vôči spodnému nožu (nastavenie max. pät minút práce). Rotačná kosačka má za mokra výrazne horšiu schopnosť kosiť a zbierať mokrú trávu do koša.

 • Technické parametre: tu
  Zoznam zákazníkov: Futbalové kluby na Slovensku, v Čechách, v Poľsku 
  Záruka: 24 mesiacov, pri vyškolenej obsluhe
  Ponuka: Firma JAMP zabezpečí za príplatok iné farebné prevedenie vretenovej kosačky ako je vo výrobnom programe (napr. v klubových farbách)
 • Aj napriek pokroku zatiaľ nič dokonalejšie a pritom tak jednoduché a ohľaduplné pri údržbe trávnatých porastov vymyslené nebolo. Vretenová technológia strihu bola prvou technológiou používanou pre strih trávy a to už od roku 1830. Miestom vzniku a prvého použitia bolo Anglicko. A vďaka svojej jednoduchosti a pritom dokonalosti je právom táto technológia kosenia používaná dodnes.