Vretenové kosačky

Venujeme sa výrobe a predaju vretenových kosačiek, ktoré vychádzajú z dlhoročných konštrukčných technológii. Sú ideálne na precízne kosenie futbalových a golfových ihrísk či tenisových kurtov.

Udržiavanie trávnikov

Vretenová kosačka využíva svoj overený dlhodobý princíp kosenia už desiatky rokov popri svojom vývoji. Technické riešenie kosačky a jej výkonové parametre ju radia medzi vysoko špecializované jednoúčelové stroje, určené na kosenie udržiavaných trávnikov, t.j. hlavne futbalové, golfové, kriketové ihriská, tenisové kurty, parkové a plážové trávnaté oddychové plochy a pod. Na základe dopytov sme rozšírili ponuku o prídavné zariadenia, ktoré zvyšujú kvalitu a životnosť trávnika.

Princíp kosenia

Vretenová kosačka steblá nekosí, ale strihá. Vreteno sa otáča okolo horizontálnej osi. Steblo sa dostane medzi ostrie špirálovito stočeného noža po obvode vretena a spodný nôž (protinôž), ktorý je umiestený pod vretenom. Výška prednej hrany spodného noža od zeme je nastaviteľná. Podľa typu trávnatej plochy máme v ponuke viac druhov kosačiek (3 vretenové a hydraulický pohon).

Vretenová technológia

Aj napriek pokroku zatiaľ nič dokonalejšie a pritom tak jednoduché a ohľaduplné pri údržbe trávnatých porastov vymyslené nebolo. Vretenová technológia strihu bola prvou technológiou používanou pre strih trávy a to už od roku 1830. Miestom vzniku a prvého použitia bolo Anglicko. A vďaka svojej jednoduchosti a pritom dokonalosti je právom táto technológia kosenia používaná dodnes.

Naša ponuka vretenových kosačiek
Vyberte si zo širokej ponuky našich vretenových kosačiek. Naše kosačky sú určené hlavne na kosenie futbalových a golfových ihrísk, tenisových kurtov a pod. 

LAYLA 1000

Počet vretien: 1 ks

Výška kosenia: 20 – 60 mm

Šírka záberu: 1000 mm

MALAK 1840

Vvretenová kosačka Malak 1840

Počet vretien: 3 ks

Výška kosenia: 17 – 60 mm

Šírka záberu: 1840 mm

KVS 1000

Vvretenová kosačka KVS 1000

Počet vretien: 1 ks

Výška kosenia: 17 – 60 mm

Šírka záberu: 1000 mm

EDWARD 510

Vvretenová kosačka Edward 510

Počet vretien: 1 ks

Výška kosenia: 7 – 41 mm

Šírka záberu: 510 mm

EDWARD 430

Vvretenová kosačka Edward 430

Počet vretien: 1 ks

Výška kosenia: 7 – 41 mm

Šírka záberu: 430 mm

Za príplatok zabezpečíme aj iné farebné prevedenie vretenovej kosačky ako je vo výrobnom programe (napr. v klubových farbách).

Prečo si (ne)kúpiť vretenovú kosačku
Šesť dôvodov, prečo by ste si (ne)mali kúpiť vretenovú kosačku.

null

Vyššie obstarávacie náklady kosačky

Nie, vo vzťahu k šírke záberu a kvalite práce, sú obstarávacie náklady výrazne nižšie ako u konkurencie.
null

Vyžaduje presné nastavenie vretena

NIE, prevádzkové nastavenie vretena kosačky je asi tak zložité ako naladiť rádio.

null

Horší zber pokosenej trávy

NIE, od britu do koša je o mnoho menšia vzdialenosť ako u rotačnej kosačky.

null

Len malé zberné koše

NIE, koše sú rovnako veľké či väčšie ako u rotačnej kosačky. Keď kosíme vo správnej frekvencii, tak nakosíme minimálne hmoty.
null

Nutné prevádzať kosenie pravidelne

ÁNO, ale jedine tak dosiahneme anglický trávnik. Vretenová kosačka nie je skutočne na trávnik, ktorý chceme kosiť raz za mesiac.

null

Je nutné dbať na dobrú údržbu stroja

ÁNO, keď nám na niečom záleží, musíme sa o to náležite starať. To platí všade, nie len u vretenových kosačiek.

Medzi našich spokojných zákazníkov
patrí FC DAC 1904 (2 x KVS 1800 + KVS 1000), MFK Skalica (KVS 1800), MFK Dubnica (KVS 1800),  FK DUSLO Šaľa (Malak 1840), FK SPARTAK Myjava (KVS 1800) a mnoho ďalších.

Často kladené otázky
Máte otázky? Prečítajte si čo sa nás naši zákazníci najčastejšie pýtajú.

Akú vysokú trávu môžem s vretenovou kosačkou kosiť?

Záleží na počte nožov. Základné 5 alebo 6 nožové vreteno zvládne až 8-10 cm vysokú trávu. Takýto vyšší trávnik však už nebude pokosený tak precízne, v tom prípade je potrebné kosiť trávu viackrát za sebou. Vretenová kosačka dosahuje najlepšie výsledky na nízkych trávnikoch.

Vretenová kosačka rady KVS zabezpečí výšku strihu trávy podľa nastavenia v rozsahu 17 – 60 mm.

Strih o protiostrie je rez s oporou, vďaka tomu je miesto strihu stebla krátke a hladké. Rýchlo sa zatiahne. Na golfových a futbalových trávnikoch, kde používajú vretenové kosačky, sú tieto trávniky zelenšie, hustejšie, zdravšie, nižšie a šetria sa náklady na postrekovanie. Starostlivosť o trávnik však vyžaduje aj ďalšie činnosti nie len kosenie. Medzi ne patrí zavlažovanie, hnojenie, prečesávania atď.

Ako často kosiť trávnik vretenovou kosačkou?

Strihajte trávu tak často, aký vysoký trávnik chcete mať.

– 6 mm, koste denne vretenovou kosačkou (tráva pred kosením cca 9 mm)

– 10 mm, koste 3x týždenne (tráva pred kosením cca 15 mm)

– 20 mm, koste 2x týždenne (tráva pred kosením cca 30 mm)

Presný termín neexistuje. Mali by ste však mať na mysli, že trávne steblá by sa nemali skracovať o viac ako jednu tretinu ich dĺžky. (Prvé stupne prehľadu výšky trávnika je možné zabezpečiť aj vretenovými kosačkami typovej rady EDWARD, ktoré tiež vyrába firma JAMP pre menšie plochy.)

Aký je rozdiel medzi vretenovou a rotačnou kosačkou?

Rozdiel medzi kosačkou rotačnou a vretenovou je rovnako výrazný, ako medzi nožom a nožnicami. Podobne veľký je rozdiel aj v čistote rezu medzi rotačnými a vretenovým kosačkami. Tráva zrezaná vretenovou kosačkou je zdravšia, hustejšia, zelenšia a nemá po kosení tendenciu hnednúť.

V súčasnosti ponúkame v typovej rade KVS vretenové kosačky v traktorovom prevedení, (operátor pohodlne sedí), ktoré majú šírku záberu 1 000 mm, 1800mm a 1 840 mm. Tieto kosačky s benzínovým motorom Briggs & Stratton sú vybavené automatickým sytičom, ktorý odstraňuje problémy so štartovaním. Komfort obsluhy zvyšuje elektrický štartér, prestaviteľné sedadlo, primeraný objem palivovej nádrže, ako aj mazanie motora s dlhým intervalom výmeny oleja.

Konštrukčný vývoj vretenových kosačiek je zameraný na zvyšovanie technických a ekonomických parametrov, užívateľského komfortu obsluhy, znižovanie výrobných a prevádzkových nákladov, ochranu a bezpečnosť.

Všetky vretenové kosačky KVS a EDWARD majú vlastný pojazd s reguláciou rýchlosti. Vretenové kosačky pre väčšie šírky záberu majú tri samostatne uchytené kosiace vretená, ktoré zabezpečujú primerané kopírovanie terénu. Zberné koše sú samozrejmou súčasťou základného vybavenia kosačiek KVS a EDWARD. Tým, že sú umiestnené na konzoly pred vretenami, má obsluha navyše aj stálu vizuálnu kontrolu naplnenosti košov.

Výkon motora – na rozdiel od rotačnej technológie strihu, kedy žací nôž, aby trávne steblo odsekol, musia pracovať vo vysokých otáčkach a prekonávať vysoký odpor koseného povrchu, je úplne postačujúci, pretože vretenové kosačky pracujú v nižších otáčkach, keďže trávu nesekajú, ale strihajú o protinôž. Nižšie otáčky vedú aj k menšej spotrebe benzínu, čo sa pozitívne prejavuje v nákladoch na kosenie. Vretenovky majú aj výrazne tichší chod.

Pri vyprázdňovaní košov nie je potrebné vypínať motor. Pohon kosiacich vretien možno samozrejme vypnúť a tiež regulovať ich otáčky. U modelov KVS možno vďaka tomu pojazd kosačky s vypnutým kosiacim vretenom využiť aj k jednoduchej doprave stroja z miesta na miesto. Rýchlosť pojazdu je tiež ľahko regulovateľná.

Pozor – pri akejkoľvek manipulácii v priestore kosiaceho vretena však motor nesmie bežať. Obsluha musí absolvovať predpísané školenie k obsluhe a údržbe. Samozrejmosťou je používanie ochranných pracovných pomôcok a dodržiavanie bezpečnostných predpisov!!!

Čo robiť, aby som nový stroj sprevádzkoval? Má návod?

Je to veľmi jednoduché. Stroje KVS od firmy JAMP Ilava nie je potreba zostavovať. Stačí len nastaviť výšku kosiacich vretien, nasadiť koše a doliať prevádzkové kvapaliny – olej a benzín. Návod je súčasťou každého stroja.

Pravidelné čistenie a údržba vretien výrazne predlžujú životnosť zariadenia i celého stroja. Kosačka v dobrej kondícii vykonáva kvalitnú prácu.

Nízka frekvencia brúsenia vretien kosačky – 1x za rok

Vďaka výbornému kopírovaniu terénu a technickému riešeniu vretenového zariadenia nedochádza k otupovaniu nožov o kamene či drny. Výrazne pozitívne tento problém firma JAMP vyriešila použitím vysokolegovaných, oteruvzdorných materiálov na nože vretena. Keď je trávnik čistý (bez predmetov – kamene, konáre), stačí brúsiť vreteno vždy po sezóne.

Cena nabrúsenia vretena je mizivá v porovnaní s kvalitou strihu, ktorú dosahuje a je nižšia, ako keď necháte 4x za rok nabrúsiť nôž rotačnej kosačky!

Ľahké nastavenie vretena kosačky pomocou nastavovacích skrutiek to zvládne každý.

Opravy kosačiek firma JAMP Ilava zabezpečuje na základe telefonického dohovoru aj výmenným spôsobom do 24 hod.

Existuje servis a brúsenie vretien? Ak často mám stroj dávať do servisu a brúsiť vreteno?

Autorizovaný servis je vykonávaný vo výrobnom závode firmy JAMP. Aktuálny kontakt na náš servis nájdete tu. Väčšina dielov je skladom, ostatné sú na dodanie do 48 hodín. Servis vykonáva všetky opravy vrátane nastavovania, posezónnych kontrol a samozrejme aj brúsenie kosiacich vretien. Aby vaša kosačka KVS fungovala dlhé roky, odporúčame ju nechať aspoň raz ročne prezrieť a preskúmať jej fungovanie v autorizovanom servise JAMP Ilava. Rovnako tak je potrebné nechať aspoň raz ročne nabrúsiť nože vretena vášho stroja, aby strih stebiel trávy bol stále čistý a rovný. Pre viac informácií a ďalšie otázky nás neváhajte kontaktovať na tel. č. : +421 (0) 918 404 005 alebo na e-maile: kosacky@jamp.sk .

Máte záujem o vretenovú kosačku?
Nezáväzne nás prosím kontaktujte.